Upadłość Niemcy

Upadłość – Niemcy – Zgłoszenie wierzytelności

Niewypłacalności dłużnika i postępowania upadłościowego reguluje w Niemczech ustawa o postępowaniu w związku z niewypłacalnością (Insolvenzordnung, InsO).

 

Postępowanie upadłościowe w Niemczech

 

Upadłość dłużnika w Niemczech ma zagwarantować zbiorowe zaspokojenie wierzycieli dłużnika poprzez spieniężenie majątku dłużnika i podział uzyskanej sumy. Zaspokojenie wierzycieli (gemeinschaftliche Befriedigung) oznacza, że roszczenia wierzycieli co do zasady zaspokaja się proporcjonalnie do ich wysokości.

 

Upadłość w Niemczech – wobec kogo można wszcząć postępowanie?

 

Postępowanie w związku z niewypłacalnością może zostać wszczęte w odniesieniu do majątku każdej osoby fizycznej lub prawnej, nawet gdy nie prowadzi ona działalności gospodarczej.

Postępowanie upadłościowe wszczyna się na wniosek, nigdy z urzędu. Z wnioskiem może wystąpić dłużnik lub wierzyciel.

Główną przesłanką wszczęcia postępowania upadłościowego jest zaistnienie niewypłacalności dłużnika. Niewypłacalność to stan, w którym dłużnik nie jest w stanie regulować swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

 

Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym w Niemczech

 

Zgodnie z ustawą sąd właściwy w sprawach upadłości (Insolvenzgericht) wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania, które zostaje ogłoszone. Na polecenie sądu publicznego ogłoszenia dokonuje się w Internecie, na stronach urzędowych. W postanowieniu o wszczęciu postępowania sąd wzywa wierzycieli niewypłacalnego dłużnika do zgłaszania syndykowi swoich wierzytelności w wyznaczonym terminie. Wierzytelności należy zgłaszać syndykowi na piśmie w terminie określonym przez sąd.

 

Postępowanie upadłościowe a sprawy sądowe

 

Niewypłacalny dłużnik w chwili wszczęcia postępowania traci zdolność procesową, toczące się już postępowania ulegają początkowo zawieszeniu, a następnie umorzeniu.

 

Upadłość w Niemczech – pomoc Adwokata

Dłużnik ogłosił upadłość? Nie wiesz jak zgłosić wierzytelność w postępowaniu upadłościowym?

Nasza kancelaria chętnie pomoże w zgłoszeniu wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.

Masz pytania, skonsultuj się z nami, zapraszamy do współpracy.

 

KONTAKT z Kancelarią:

tel. +48 71 707 27 27

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.