Słowacja – Komornik – Postępowanie egzekucyjne

Postępowanie egzekucyjne na Słowacji przeprowadza komornik (exekútor). Postępowanie egzekucyjne wszczyna się w odpowiedzi na wniosek wierzyciela lub jego pełnomocnika do dochodzenia wierzytelności stwierdzonej tytułem egzekucyjnym tj. wyrokiem, nakazem zapłaty, europejskim nakazem zapłaty itp.

Egzekucja komornicza na Słowacji

Wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej

Wierzyciel składa wniosek o wszczęcie egzekucji, jeżeli dłużnik nie stosuje się dobrowolnie do orzeczenia sądu podlegającemu wykonaniu.

Wnioski o wszczęcie egzekucji składamy wyłącznie w  sądzie wyznaczonym do nadzoru postępowań egzekucyjnych, niezależnie od miejsca pobytu lub zamieszkania wierzyciela egzekwującego lub dłużnika egzekwowanego (tj. wierzyciela lub dłużnika). To sąd przydzial sprawy komornikom pod względem właściwości według miejsca zamieszkania dłużnika i rewiru sądu okręgowego (krajský súd). Wniosek o wszczęcie egzekucji składa się na specjalnym formularzy drogą elektroniczną w Sądzie Rejonowym.

Jeżeli o wszczęcie egzekucji wnosi się na podstawie zagranicznego tytułu egzekucyjnego, wierzyciel musi również dołączyć dokumenty właściwe dla danego rodzaju tytułu egzekucyjnego (§ 48 ust. 5 kodeksu postępowania egzekucyjnego).

Należy pamiętać  o opłacie sądowej, ponieważ sąd nie wzywa do uiszczenia opłaty.  Jeżeli nie zostanie ona uiszczona w terminie 15 dni od dnia złożenia wniosku, wniosku się nie uwzględnia.

 

Co może zająć komornik na Słowacji?

Komornik może przeprowadzić egzekucję poprzez zajęcie:

  • zajęcie wynagrodzenia;
  • sprzedaż ruchomości;
  • sprzedaż papierów wartościowych;
  • sprzedaż nieruchomości;
  • sprzedaż przedsiębiorstwa;
  • postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy.

 

Egzekucja komornicza na Słowacji - Pomoc Adwokata

Nasza kancelaria specjalizuje się w prowadzeniu postępowań windykacyjnych na terenie Słowacji. Proponujemy przeprowadzenie kompleksowych usług. Wieloletnie doświadczenie oraz rozległe kontakty na terenie Słowacji umożliwiają nam przeprowadzenie następujących czynności: windykacja polubowna tj. przedsądowa, reprezentowanie przed sądem i przed organem egzekucyjnym. W przypadku upadłości dłużnika możemy w Państwa imieniu zgłosić wierzytelność w postępowaniu upadłościowym i trzymać pieczę nad tym postępowaniem.

Jeżeli masz pytania skontaktuj się z nami bezpośrednio, wspólnie wybierzemy najlepszą drogę postępowania. Kontakt przez email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. +48 71 707 27 27, oczywiście możemy zaproponować spotkanie po wcześniejszym umówieniu się.  Obsługujemy klientów z całej Polski i  z zagranicy.