Jak Gmina Wrocław - Zarząd Zasobu Komunalnego walczy z zaległościami czynszowymi?

Do poruszenia tego tematu na moim blogu skłoniły mnie sytuacje, z którymi już kilkukrotnie spotkałam się w swojej praktyce, kiedy zdezorientowany lokator mieszkania komunalnego we Wrocławiu prosił naszą Kancelarię o pomoc w sprawie z powództwa gminy Wrocław o zapłatę zaległości czynszowych, które nie istniały.

Niestety, jak się okazuje, takie niechlubne praktyki nie należą do rzadkości a pozwani, którzy nie zareagują na nie w odpowiedni sposób mogą zostać niepotrzebnie obciążeni kosztami, których wcale nie powinni ponosić.

Czego dotyczą owe działania Gminy Wrocław - Zarządu Zasobu Komunalnego i jak się przed nimi bronić?

W sprawach, w których miałam okazje reprezentować lokatorów pozwanych przez Zarząd Zasobu Komunalnego (ZZK), dochodziło do praktyk ze strony powoda, jakie nie powinny mieć miejsca, zwłaszcza, gdy strona reprezentowana jest przez profesjonalnego pełnomocnika zobowiązanego do przestrzegania chociażby określonych zasad etyki zawodowej. A jednak. Gmina Wrocław zastępowana przez takie osoby występowała z żądaniem zapłaty czynszu, które było już wcześniej przedmiotem innego postępowania, a zatem żądała po raz kolejny zasądzenia na jej rzecz zapłaty tej samej należności. Pomimo skutecznego podniesienia zarzutu res iudicata (powagi rzeczy osądzonej), ZZK występował po jakimś czasie ponownie do sądu z tym samym powództwem, na co znowu należało odpowiednio reagować podnosząc ponownie ten sam zarzut.

Gmina Wrocław windykuje mocno przedawnione długi?

Nie wspominam już tutaj o sytuacjach, kiedy długi, o które upomina się ratusz, są mocno przedawnione (np. ponad 10 lat). Nie jest to bowiem prawnie niedopuszczalne, choć wątpliwe z punktu widzenia zasad współżycia społecznego. W takiej sytuacji pozwany lokator winien zareagować zgłaszając zarzut przedawnienia, dług za niezapłacony czynsz przedawnia się bowiem po trzech latach.

Lokator - Gmina - jak walczyć o swoje prawa?

                W wyżej opisanych przypadkach można było odnieść wrażenie, że gmina straciła panowanie nad sytuacją w swoim systemie rozliczeń należności czynszowych, czego ofiarą mogli paść przypadkowi lokatorzy. Warto zatem uważnie przyglądać się takim sprawom nawet jeśli po drugiej stronie stoi podmiot, wobec którego nie mielibyśmy podstaw przypuszczać, że działa nierzetelnie. Nasza Kancelaria Adwokacka chętnie wówczas udzieli pomocy i podpowie co zrobić, by nie ponieść ujemnych konsekwencji czyjegoś bezprawnego działania.

Zapraszamy do współpracy.

Kancelaria Adwokacka Adwokat Ewa Wąsowicz

ul. Gagarina 66/2, 54-620 Wrocław Adwokat

Tel. 726 670 454 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.