Odszkodowanie za opiekę nad osobą bliską

Odszkodowanie za opiekę nad osobą bliską

Sąd Najwyższy uznał, że osoba, która doznała rozstroju zdrowia np. po wypadku komunikacyjnym, może żądać odszkodowania z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nią przez osobę bliską, nawet w przypadku gdy miała ona charakter nieodpłatny.

 

Odszkodowanie z tytułu kosztów opieki nad osobą bliską

Zdarza się, że skutki wypadku komunikacyjnego są tak duże, że poszkodowany potrzebuje pomocy osób trzecich. W zależności od obrażeń, których doznaliśmy osoby najbliższe pomagają poszkodowanemu poprzez sprawowanie osobistej opieki nad chorym polegającej na asyście przy kąpieli, wizytach w toaletach, przygotowywaniu posiłków, ale może być także tak, że poszkodowany potrzebuje całodobowej pełnej opieki. Poświęcony czas oraz wysiłek osoby najbliższej  jest bardzo niedoceniany i pomijany przez ubezpieczycieli przy ustalaniu kwoty odszkodowania.

 

Odszkodowanie za opiekę nad osobą bliską - kto może ubiegać się o odszkodowanie?

 

Należy zdecydowanie podkreślić, iż jeżeli osoba poszkodowana w wyniku obrażeń doznanych w wypadku komunikacyjnym potrzebuje pomocy osób trzecich może ubiegać się o odszkodowanie z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nią przez osoby bliskie nawet gdy czyniły to nieodpłatnie.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego opiekę świadczoną przez osoby najbliższe należy traktować – w kontekście odszkodowania za pokrycie kosztów opieki – tak samo, jak opiekę sprawowaną odpłatnie przez osoby obce (dochodzącą pielęgniarkę lub inną pomoc). Korzystanie z pomocy osób trzecich i związane z tym koszty (np. dojazd do poszkodowanego) stanowią koszty leczenia w rozumieniu art. 444 § 1 kodeksu cywilnego. Możliwość domagania się zwrotu kosztów sprawowania opieki nad poszkodowanym przez osobę trzecią przysługuje poszkodowanemu niezależnie od tego, kto sprawuje nad nim opiekę i czy robi to bezpłatnie czy też za wynagrodzeniem.

Opieka nad osobą poszkodowaną w wypadku wymaga zaangażowania, czasu, a nie rzadko także wytrzymałości fizycznej, jak i psychicznej są to przesłanki, które prowadzą do przekonania, że pomimo sprawowania opieki nieodpłatnie przez osoby najbliższe to ich pomoc ma obiektywną ekonomiczną wartość, która powinna zostać zrekompensowana na etapie wypłaty odszkodowania.

 

Odszkodowanie z tytułu kosztów opieki nad osobą bliską - pomoc Adwokata

 

Przydażył się tobie lub twojemu bliskiemu wypadek, poszkodowany potrzebuje opieki osoby trzeciej, ubezpieczyciel powiniem wypłacić odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Nasza kancelaria adwokacka specjalizuje się w sprawach o odszkodowania. Sprawy odszkodowawcze są zazwyczaj skomplikowane, po stronie ubezpieczyciela w wiekszości przypadków jest profesjonalny pełnomocnik. Postępowania sądowe często trwają miesiącami a czasami latami. Jak mówi przysłowie "Nieznajomość prawa szkodzi" a w przepisach prawnych łatwo się pogubić. Pomoc specjalizującego się w odszkodowaniach dobrego prawnika, bywa nieodzowne, jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Poszkodowanemy zawsze zależy do zaspokojenia swojej straty, zależy na jak najwyższym świadczeniu. Uzyskanie wysokiego odszkodowania wymaga doświadczenia, a pełnomocnik o tym wie najwięcej.

Nasza kancelaria mieści się we Wrocławiu, ale działamy na obszarze całego kraju.

 


WSTĘPNA ANALIZA SPRAWY JEST BEZPŁATA


Skontaktuj się z nami:

tel. (+48) 71 707 27 27

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Wrocław, Darłowo, Szczecin, Koszalin, Słupsk