Windykacja 2021

Windykacja w 2021

Rok 2020 był bardzo trudnym rokiem dla wielu przedsiębiorców, spowodowało to opóźnienia w płatnościach czym ogromne problemy finansowe w wielu firmach. Oby problemy przestały narastać w 2021 roku. Duża część gospodarki będzie musiała się z tym zmierzyć, nie tylko firmy bezpośrednio zamrożone na czas epidemii ale również podmioty z nimi związane – klienci, dostawcy, wierzyciele. Windykacja należności czyli odzyskanie należności w relatywnie najkrótszym czasie będzie miała znaczenie w 2021 roku.

 

 

Windykacja w 2021 – szybkość działania

 

W windykacji należności zawsze był kluczowy parametr czasu, im szybciej wierzyciel podejmie działania zmierzające do odzyskania należności tym lepiej, tym większe prawdopodobieństwo wyegzekwowania pieniędzy od dłużnika. Nie należy oczekiwać, że w przyszłości się polepszy, bo w tych czasach jest to jedna wielka niewiadoma. Windykacja w 2021 roku na pewno nie będzie łatwa.

 

Działania windykacyjne

 

Każdy przedsiębiorca powinien wdrożyć politykę zarządzania należnościami w swojej firmie. Spójność i rzeczowość takowej będzie prowadziła do jak najmniejszych problemów z płatnikami.

W windykacji ważnymi elementami są:

  • dokumentacja wymagana na etapie windykacji,
  • przygotowanie dokumentacji na każdym etapie transakcji, które w późniejszym czasie mogą być pomocne przy skutecznym odzyskiwaniu należności.

 

Windykacja - dokumenty

 

Udokumentowanie współpracy jest kluczowe w dochodzeniu należności na etapie sądowym. Wielu przedsiębiorców bazuje tylko i wyłącznie na fakturach, co nie zawsze jest wystarczające. Zwykła korespondencja poprzez np. email jest bardzo pomocna w dochodzeniu należności, należy pamiętać, aby w niej ustalić warunki współpracy, warunki dostawy czy wykonania usługi, aby w przyszłości dłużnik nie kwestionował zasadności faktury.

 Dokumenty, które mogą okazać się pomocne w procesie sądowym:

  • kopie umów,
  • faktury VAT,
  • protokoły odbioru,
  • korespondecja z kontrahentem.

 

 

Windykacja – samodzielnie czy za pomocną wyspecjalizowanej kancelarii adwokackiej?

 

Statystyki podają, że prawie 70% małych i średnich przedsiębiorców ma problemy finansowe spowodowane trudnościami w uzyskaniu zapłaty od dłużników. Przedsiębiorcy codziennie podejmują działania aby szybko i bezpiecznie odzyskać należne im pieniądze.

Wierzyciel, który podejmuje windykację samodzielnie musi podjąć działania na etapie polubownym, czyli rozpocząć od działań w ramach windykacji miękkiej i próbować porozumieć się z dłużnikiem . W przypadku braku skuteczności na tym etapie - będzie musiał przebrnąć przez etap sądowy oraz skierować sprawę do egzekucji komorniczej i nadzorować działania komornika sądowego.

Windykacja przez kancelarię adwokacką specjalizującą się w windykacji należności, polega na zleceniu dochodzeniu należności profesjonalistom - prawnikom oraz ekspertom w dziedzinie windykacji. W imieniu przedsiębiorcy prowadzą oni jego sprawy, dbając o prawidłowy przebieg każdego z etapów windykacji.

Korzystanie z usług kancelarii adwokackiej w postępowaniu windykacyjnym najczęściej umożliwia znaczne skrócenie samego procesu dochodzenia należności, ale również obniżenie jego kosztów. Należy pamiętać, że ciężko jest się znać na wszystkim, najlepiej się skupić na wybranej części swojego interesu, a windykację zlecić specjalistom.

 

Windykacja – adwokat pomoże

 

W przypadku pytań lub wątpliwości czy też sugestii zachęcamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego z naszą Kancelarią Adwokacką, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i rozwiejemy wątpliwości związane z  tą trudną i kłopotliwą materią, jaką jest dochodzenie należności finansowych.

Siedzibą naszej kancelarii jest Wrocław, specjalizujemy się w dochodzeniu należności w Polsce, jak i całej Europie.

BEZPŁATNA WERYFIKACJA SPRAWY POD KĄTEM REALNOŚCI JEJ ODZYSKANIA.