Austria – Upadłość - Zgłoszenie wierzytelności
W Austrii postępowanie w związku z niewypłacalnością dłużnika określa się postępowania upadłościowego (Konkursverfahren).
Upadłość w Austrii nie ogranicza się tylko do przedsiębiorców zgodnie z prawem upadłościowym (Insolvenzrechtsänderungsgesetz). Zdolność upadłościowa jest zdolnością prawną na mocy prawa prywatnego: każda osoba, która może być podmiotem praw i obowiązków, ma również zdolność upadłościową.
Upadłość w Austrii
Upadłość - co do zasady przesłanką wszczęcia postępowania upadłościowe w związku z niewypłacalnością jest niewypłacalność dłużnika (§ 66 IO). Postępowanie w związku z niewypłacalnością może również przybrać formę postępowania restrukturyzacyjnego w przypadku zagrożenia niewypłacalnością (§ 167 ust. 2 IO).
Upadłość w Austrii – kto może ogłosić upadłość?
- każda osoba fizyczna
- osoby prawne (prawa prywatnego lub publicznego),
- spółki osobowe zgodnie z kodeksem spółek handlowych (Unternehmensgesetzbuch)
- spółki jawne (offene Gesellschaften),
- spółki komandytowe (Kommanditgesellschaften)
Upadłość w Austrii – kto może złożyć wniosek o upadłość dłużnika?
Wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego w związku z niewypłacalnością może złożyć dłużnik samodzielnie albo wierzyciel.
W Austrii Syndyk masy upadłości (Masseverwalter) ma następujące obowiązki:
- odpowiada za prowadzenie postępowania w związku z niewypłacalnością w praktyce;
- ocenia sytuację finansową dłużnika;
- kontynuuje działalność przedsiębiorstwa, jeżeli nie została ona zakończona z chwilą wszczęcia postępowania, a jej kontynuacja nie spowoduje pokrzywdzenia wierzycieli;
- sprawdza zgłoszone wierzytelności;
- sprawdza, czy plan restrukturyzacyjny służy interesom wierzycieli oraz czy jego wykonanie jest prawdopodobne;
- sporządza spis inwentarza majątku i przeprowadza jego likwidację;
- zarządza masą upadłości i reprezentuje ją;
- wykonuje prawo do wnoszenia środków zaskarżenia w imieniu masy upadłości.
- dokonuje podziału zysków ze sprzedaży masy upadłości.
Upadłość w Austrii – Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym
Wierzytelności w postępowaniu upadłościowym w Austrii należy zgłosić na piśmie sądowi upadłościowemu. Zgłoszenia należy dokonać w walucie krajowej (euro); wszelkich przeliczeń waluty dokonuje się zgodnie z kursem z dnia wszczęcia postępowania w związku z niewypłacalnością. Podczas zgłaszania wierzytelności należy wskazać jej kwotę oraz okoliczności faktyczne stanowiące jej podstawę, jak również dowody, które można przedstawić w celu udowodnienia domniemanej wierzytelności.
Wierzytelności należy zgłosić za pomocą formularza dostępnego na stronie www.justiz.gv.at. Jeżeli wierzyciel zgłosi wierzytelność w inny sposób bez użycia formularza, jest nadal zobowiązany do podania w zgłoszeniu wierzytelności informacji wymaganych w formularzu.
W przypadku upadłości w Austrii można podeprzeć się unijnymi rozporządzeniami w sprawie postępowania upadłościowego które stosuje się do wierzytelności zgłoszonych przez wierzycieli zagranicznych. Rozporządzenie unijne zawiera standardowy formularz, ale również musi zawierać wszystkie informację wymagane w Austrii.
Upadłość w Austrii – Termin zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym
Wierzytelności w postępowaniu w związku z niewypłacalnością należy zgłosić w terminie zgłoszenia wierzytelności wskazanym w zawiadomieniu o wszczęciu postępowania w związku z niewypłacalnością. Jeżeli wierzyciel uchybi terminowi zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym w Austrii, może zostać obciążony kosztami związanymi ze zwołaniem specjalnego posiedzenia sprawdzającego. Wierzytelności zgłoszone po terminie, który upływa 14 dni przed posiedzeniem zwołanym w celu sprawdzenia sprawozdania końcowego nie zostaną uwzględnione (§ 107 ust. 1 zdanie ostatnie IO).
Zakończenie postępowania upadłościowego w Austrii
Postępowanie upadłościowe nie kończy się zwolnieniem z długu, wierzycielom w postępowaniu w związku z niewypłacalnością przysługuje prawo do swobodnego dochodzenia wierzytelności. Wierzyciele mają prawo dochodzić pozostałych należności od dłużnika, ale pozostała kwota wierzytelność przekraczająca kwotę dywidendy otrzymaną w postępowaniu upadłościowym, stanowi wyłącznie zobowiązanie naturalne (Naturalobligation), tj. dług, za który dłużnik nie ponosi odpowiedzialności i który może zostać spłacony, lecz nie podlega egzekucji przymusowej.
Upadłość w Austrii – Pomoc prawna Adwokata
Masz problem z dłużnikiem z Austrii? Nasza kancelaria specjalizuje się w windykacji w Austrii, kompleksowo zajmujemy się sprawą począwszy od działań polubownych, przedsądowych, poprzez postępowanie sądowe, egzekucję komorniczą, a jak dłużnik ogłosi upadłość również zgłosimy Państwa wierzytelność w postępowaniu upadłościowym.