Komornik w Holandii

Holandia – Komornik – Postępowanie egzekucyjne

Komornicy sądowi (gerechtsdeurwaarders - deurwaarders) w Holandii działają na zlecenie wierzyciela. To wierzyciel musi wystąpić do komornika z wnioskiem egzekucyjnym o przeprowadzenie postępowania.

Komornik w Holandii

Egzekucja komornicza w Holandii – jakie czynności może wykonać komornik?

Przed rozpoczęciem egzekucji przymusowej komornik doręcza tytuł egzekucyjny (pierwszy poświadczony odpis) dłużnikowi, przeciwko której zostanie wszczęte postępowanie. Celem doręczenia dokumentu jest dodatkowe zawiadomienie strony przeciwnej o wyroku oraz poinformowanie jej, że wierzyciel żąda zastosowania się do treści postanowienia.

 

W Holandii komornik w postępowaniu egzekucyjnym może podjąć następujące czynności:

  1. doręczenie tytułu wykonawczego stronie, przeciwko której wszczyna się postępowanie egzekucyjne;
  2. wezwanie do spełnienia określonego świadczenia, na przykład wezwanie do zapłaty sumy pieniężnej;
  3. przyjęcie zapłaty w przypadku wypełnienia przez dłużnika jego zobowiązania do zapłaty;
  4. zajęcie majątku - ruchomości, nieruchomości itp;
  5. w razie potrzeby zwrócenie się o wsparcie do policji (np. przy zajmowaniu majątku).

 

Koszty komornicze

Besluit tarieven ambtshandelingen gerechtsdeurwaarders czyli dekret o honorariach komorników  określa dokładnie zasady jakie może podjąć czynności komornik i jaka jest wysokość honorariów komorników w Niderlandach. Opłaty egzekucyjne są stałe, oczywiście można nimi obciążyć dłużnika, lecz w większości przypadków komornik sądowy prosi o zaliczkę na wydatki od wierzyciela.

 

Komornik w Holandii - Do jakiego komornika skierować sprawę?

Podobnie jak w Polsce, wybór komornika jest zależny od właściwości miejscowej Sądu w którym zajęcie zostało lub zostanie dokonane lub w którym będzie prowadzona egzekucja lub jest majątek z którego będziemy wnosić o egzekucję.

 

Co może zająć komornik w Holandii?

WIerzyciel ma prawo wybóru co do jakich składników majątku prowadzić egzekucję. Postępowanie egzekucyjne moża przeprowadzić z następujących składników majątku:

  • ruchomości,
  • nieruchomości,
  • wierzytelności od osób trzecich, tzw. (executoriaal derdenbeslag); czy też należnych od urzędów
  • i innych.

 

 

Komornik w Holandii - pomoc prawna

W przypadku pytań związanych z egzekucją komorniczą w Niderlandach zapraszamy do kontaktu, prowadzimy pełną obsługę takich postępowań.

 

 


Masz problem z dłużnikiem z Holandii, który nie płaci swoich zobowiązań?

 

Proponuję pełną obsługę w sprawach dochodzenia należności w Holandii. Napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwoń +48 71 707 27 27

Weryfikacja sprawy do windykacji w naszej kancelarii jest oczywiście bezpłatna, poufna i niezobowiązująca do zawarcia umowy. Skorzystaj bez ryzyka.

 


Nasza kancelaria  prowadzi obsługę prawną w sprawach windykacyjnych i upadłościowych w kraju jak i zagranicą min.:

Albania, Andora, Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja , Czarnogóra , Czechy , Dania , Estonia , Finlandia , Francja , Grecja , Hiszpania , Holandia, Irlandia , Islandia, Izrael, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia,  Portugalia,  Rosja,  Rumunia, Serbia, Słowacja,  Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy