Przedawnienie należności w Irlandii

Przedawnienie należności w Irlandii

Przedawnienie długu - celem tej instytucji jest uregulowanie realnych stosunków prawnych między wierzycielem a dłużnikiem. Po upływie terminu przedawnienia wierzytelności, dłużnik może uchylić się od jego zaspokojenia należności względem wierzyciela.

W windykacji należności bardzo ważną kwestią jest termin przedawniania należności. Upływ terminu przedawnienia lub terminu prekluzyjnego powoduje wygaśnięcie prawa do wykonania uprawnienia oraz niedopuszczalność wytoczenia powództwa; a zatem pozew wniesiony w takich okolicznościach zostaje uznany za niedopuszczalny bez badania istoty sprawy.

Należy pamiętać jednak, że przedawniona należności nie jest anulowaną należności, można jej żądać od dłużnika dalej, ale mamy znacznie mniej możliwości jej dochodzenia.

Instytucja przedawnienia spełnia w systemie prawnym określone cele, przede wszystkim daje ochronę dłużnikom przed długotrwałą bezczynnością wierzyciela.


 

Przedawnienie należności w Irlandii

W prawie irlandzkim roszczenia wynikające z umów przedawniają się z upływem 6 lat. W tym zapłaty długu pieniężnego. W sprawach wypadków i odszkodowań za szkody na osobie okres przedawnienia wynosi dwa lata.   

Okres przedawnienia w Irlandii jest uzależniony od formy umowy. Sześcioletni termin przedawnienia dotyczy bowiem umów zawartych ustnie lub na piśmie, a zawarcie umowy w formie „deed” wydłuża okresu przedawnienia należności do 12 lat.

 


Masz problem z dłużnikiem z Irlandii, który nie płaci swoich zobowiązań?

Nasza kancelaria adwokacka proponuję pełną obsługę windykacyjną na terenie Irlandii. Napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwoń +48 71 707 27 27

Weryfikacja sprawy do windykacji w naszej kancelarii jest oczywiście bezpłatna, poufna i niezobowiązująca do zawarcia umowy. Skorzystaj bez ryzyka.

 


Windykację należności prowadzimy w kraju jak i zagranicą min.:

Albania, Andora, Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja , Czarnogóra , Czechy , Dania , Estonia , Finlandia , Francja , Grecja , Hiszpania , Holandia, Irlandia , Islandia, Izrael, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia,  Portugalia,  Rosja,  Rumunia, Serbia, Słowacja,  Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy